طراحی سایت پربازدید

طراحی سایت پر بازدید

 

 

هميشه در طول دوره ي كلاس هاي طراحی وب ، با اين سوال از جانب کارفرمایان روبرو مي شویم :‌‌ "چگونه از سایت پر بازديدي برخوردار باشيم ؟"
به طور كلي براي افزايش بازديد كننده ها مي بايست به 2 فاكتور توجه داشته باشيم ، يكي اينكه بازديد كننده ها از كجا مي آيند ؟ و چطور اين بازديد كننده ها را حفظ كنيم .

 

 

 

 

الف) جذب بازديد كننده :
جذب بازديد كننده مختص بازديد كننده هائي است كه براي اولين بار وارد سایت شما مي شوند . بازديد كننده ها معمولا" از موتورهاي جستجو و يا لينك ها وارد سایت ما مي شوند . لينك ها هم شامل چندين مورد مي شوند ؛ يا لينك ما در ديگر سایت ها بوده و يا كاربري لينك را به دوستان خود معرفي نموده و يا مطلبي از سایت ما به همراه لينك در ديگر سایت ها آورده شده شده است يا ... . هر چه تعداد لينك ها بيشتر باشد ، طبعا" رتبه ي سایت در موتور هاي جستجوگر بيشتر شده و هنگام جستجوي كاربران ، سایت مورد نظر در مراتب بالاتري قرار مي گيرد .

ب) حفظ بازديد كننده :
حفظ بازديد كننده مختص بازديد كننده هائي است كه قبلا" به سایت شما رجوع كرده اند ؛ اين امر نيز شامل مواردي است كه به لينك هاي بيشتر مي انجامد و همانطور كه مي بينيد همه موارد به هم مربوط و يكي پشتيبان و لازمه ي ديگري است ؛ به روز رساني سایت هم يكي از عوامل حفظ بازديد كننده مي باشد ، معمولا" سایت هائي كه با مطالب جديد سريعا" به روز رساني مي شوند از بازديد كننده هاي ثابت زيادي برخوردار مي شوند ، با توجه به موارد مذكور ؛ افزايش بازديد كنندگان را از نگاهي ديگر و پله به پله مورد بررسي قرار مي دهيم :

قدم اول: محتويات سايت
الف) كيفيت در محتوا‌ :‌ هر چه قدر مطالب و مقالات سایت داراي كيفيت بيشتري بوده و جنبه ي كاربردي و تخصصي به خود بگيرد ؛ بازديد كننده هاي ثابتي جذب سایت شده و اين بازديد كننده ها به معرفي اين سایت مفيد و كاربردي به دوستانشان مي پردازند . سعي كنيد نياز هاي كاربران خود را سنجيده و در جهت رفع آنها گام برداريد ؛ كاربران معمولا" به دنبال چيزهائي هستند كه برايشان سودمند باشد (خدمات رايگان ! از اسباب سرگرمي گرفته تا آموزش تخصصي) لازم به ذكر است كه كميت و كيفيت محتواي سایت توأمان در افزايش ترافيك وب سایت موثر است ؛ موارد فوق در حفظ بازديد كننده و جذب بازديد كننده (از طريق موتور هاي جستجو) موثر واقع شود .

ب) كميت در محتوا : كميت در محتواي يك سایت نقش خيلي مهمي را ايفا مي كند ؛ هر چه قدر محتواي يك سایت بيشتر باشد و از نظر زير شاخه ها و صفحات داراي حجم بيشتر و گسترده تري باشد ؛ طبعا" شانس بيشتري در ارائه توسط موتورهاي جستجو داشته و بدون شك قرار گيري آدرس سایت در رديف هاي اوليه ي موتور هاي جستجو بازديد ها را به صورت تصاعدي افزايش مي دهد . اين موارد بيشتر به جذب بازديد كننده از طريق موتور هاي جستجوگر كمك مي كند .

قدم دوم : بهينه سازي ظاهر و باطن (صفحات) سایت (موثر در حفظ بازديد كننده)
الف) ظاهر سایت : ظاهر سایت به مواردي چون طراحي ، رنگ بندي ، سهولت دسترسي كاربر ، چيدمان و كاربر پسند بودن مربوط مي شود . مطمئنا" ظاهر دلنشين صفحات باعث ترغيب بازديد كننده شده و اشتياق وي را براي كندوكاو در بخش هاي مختلف سایت افزون مي كند . طراحي هاي زيبا در ذهن ها مي ماند و هميشه با عنوان سایتي كاربر پسند از آن ياد مي شود . همين امر به علاوه محتواي سایت باعث مراجعات بيشتر يك كاربر شده و به حفظ كاربر مي انجامد ، و بر عكس ؛ ممكن است سایت هائي با محتواي بسيار وزين اما ظاهري نا مناسب به بستن صفحه توسط كاربر در وحله ي اول منجر شود . به كار بردن منوهاي نقشه سایت باعث مي شود كاربر ذهنيتي از كل بخش هاي سایت شما به دست آورده و اين امر از گيج شدن احتمالي كاربر جلوگيري مي كند ؛ بدين گونه همه ي بخش ها براي كاربر قابل دسترس مي باشد .

ب) باطن سایت : منظور از باطن سایت ، همان كد سورس صفحات است . همانطور كه مي دانيد تگ هاي سرآمد در يك سند HTML شامل ROBOTS ، DESCRIPTION ، KEYWORDS ، Language ، TITLE و ... مي باشند كه با تخصيص مقادير مناسب به اين گزينه ها و تنظيم فايل robots.txt در پوشه ي اصلي مي توان به معرفي بهتر سایت به موتور هاي جستجو پرداخت و همچنين با كد نويسي صحيح و چيدمان تگ هاي مناسب مي توان به سرعت بارگزاري (Load) صفحه كمك شاياني نمود .

قدم سوم : معرفي وب سایت (موثر در جذب بازديد كننده)
الف) معرفي وب سایت به موتور هاي جستجوگر : از آنجائي كه اعم بازديد كنندگان سایت هاي بزرگ از طريق موتور هاي جستجو صورت مي گيرد ، بهتر است قبل از كشف سایت توسط خزنده ها ، خودمان سایت وب را به اين موتورها معرفي كنيم . غالبا" پس از حدود 1 تا 2 ماه بعد از معرفي ، سایت ما در بانك اسناد روبوت ها ذخيره مي شوند ؛ هم اكنون مي توانيد نسبت به ثبت سایت خود در سایت هائي مانند [ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ]] اقدام نمائيد .

ب‌) لينك : لينك سایت شما در سایت هاي متعدد و بزرگ (چه به صورت عكس و چه به صورت متن) تاثير مستقيمي بر افزايش ترافيك وب خواهد داشت ، نام يا نشان سایت شما هر چه بيشتر در سایت هاي ديگر وجود داشته باشد و هر چه سایت هاي مذكور بزرگتر و داراي رتبه ي بالاتري نسبت به سایت شما داشته باشند ، چه از نظر ورود بازديد كنندگان (با كليك بر روي نام يا نشان سایت شما) چه از نظر موتور هاي جستجوگر (كه به دنبال لينك ها مي روند) تاثير زيادي بر افزايش ترافيك سایت شما داشته و به افزايش رتبه ي سایت شما در موتورهاي جستجو مي انجامد .

ج) تبليغات : بدون شك بهترين و موثرترين روش معرفي سایت تبليغات در سایت هاي بزرگ مي باشد ، توسط تبليغات خيل بازديد كنندگان به سایت شما جاري شده و در صورت برتري نسبت به رقيبانتان ، صدها مشتري ثابت را به خود جذب خواهيد كرد . البته اين روش براي سایت هائي با هداف تجاري و فقط در سایت هاي بزرگ و سازمان يافته اي همانند گوگل توصيه مي شود و تبليغات به صورت ايميل انبوه و سایت هاي مدعاي افزايش ترافيك سایت توصيه نمي گردد .

نكات تكميلي :
>> هميشه توسط برنامه هاي آمارگيري سایت خود را چك كنيد ؛ بازديد كننده ها از چه طريق بيشتر وارد سایت شما شده اند و چه صفحاتي را بازديد نموده اند ؛ چه كلماتي را جستجو كرده و به چه چيزهائي علاقه نشان مي دهند . بدين گونه از نحوه ي ورود و علائق بازديد كنندگانتان مطلع شده و از سایت [ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ] شهرت سایت خود را چك كرده و از طريق [ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ] ياهو از سایت هائي كه به شما لينك داده اند مطلع شويد ؛ بدين روش ها قادر خواهيد بود نقاط ضعف و قوت سایت خود را مورد برسي قرار دهيد .

1- از وجود If-Modified-Since HTTP header در وب سرور سایت خود اطمينان حاصل کنيد چون اين ويژگي تغييرات سایت شما را به گردشگرها اعلام مي کند .

2-  جهت كاركرد موثر خزنده هاي جستجوگر ، سعي كنيد لينكها را با دستورات HTML به نمايش در آوريد ؛ بدين معنا كه از ارائه ي لينك به وسيله ي جاوا اسكريپت و يا فلش تا حد ممكن اجتناب كنيد .

3-  چنانچه صفحات وب شما دايناميك (پويا) مي باشد ؛ براي ذخيره ي بهينه صفحات سایتتان در بانك اسناد موتور هاي جستجو گر ، بهتر است از به كار بردن كاراكتر هائي مثل ؟ ، = ، # ، & در آدرس صفحات پرهيز كرده و به جاي آنها از / استفاده كنيد .

4-  سعي كنيد در صفحات دايناميك (پويا) از متا تگ هاي منحصر به فردي استفاده كنيد (تيم ما اين عمل را در [ جهت مشاهده لينك عضو شويد ! ]به صورت كاملا" اتوماتيك انجام داده اند)

5-  شايسته است در مديريت محتواي سایتتان به صورت گروهي عمل كنيد ؛ تجربه نشان داده كه هميشه سایت هائي كه گروهي اداره مي شوند ، آنهائي كه توسط كاربران هم محتواشان ارسال مي گردد (مانند سایت خبري يا انجمن هاي گفتگو و يا سایت هاي دوست يابي) موفق هستند .

6-  دو زبانه بودن سایت (فارسي و انگليسي) بازديد ها را بسيار افزايش مي دهد .

7-  از امكاناتي چون خروجي pdf صفحات ، نسخه قابل چاپ ، معرفي به يك دوست ، دسته بندي مناسب مطالب غافل نشويد .

8- پهناي باند سرور خود را به نسبت تعداد بازديد كنندگان افزايش دهيد ، مطمئنا" در صورت عدم لود صفحات ، سایت شما به عنوان سایتي داراي اختلال در ذهن ها مانده و بسياري از بازديد كنندگان خود را از دست مي دهد و گاه كاربران جديد در هنگام روبرو شدن با اين وضعيت ديگر به سایت شما باز نمي گردند .

 

 

چگونه یک سایت تجاری پر بازدید داشته باشیم؟

برای این امر ابتدا باید علم این را داشته باشیم که در طراحی سایت خود روش هایی را به کار ببریم که باعث جذب مخاطبان بیشتر شود؛ البته نکته مهم در جذب مخاطب این می باشد که باید مخاطبان و بازدید کنندگان وب سایت دلیل بازدیدشان از وب سایت ما، برای کسب اطلاعات در زمینه محصولات و خدمات شرکت ما باشد، زیرا بازدید کننده هایی که فقط یکبار وب سایت ما را بازدید کنند زیاد برای ما موثر نخواهند بود؛ چون هدفی غیر از بازدید از وب سایت ما را داشتند.

پس باید روش های بهینه سازی سایت قبل و بعد از طراحی آشنا باشیم. بهترین کار در این زمینه سپردن کار طراحی سایت به شرکت های طراحی سایت با تجربه از جمله گروه طراحی سایت هفت ستاره می باشد.

روش کار به این صورت است :

  • ابتدا ما باید یک دامنه و آدرس اینترنتی که در بحث دامنه (Domian ) با آن آشنا شدیم، ثبت نماییم که با نام شرکت همخوانی داشته باشد و خلاصه ای مناسب و نامی با آهنگ که در ذهن ماندگار باشد.
  • سپس باید محلی برای ذخیره اطلاعات در فضای وب که در بحث میزبان وب ( host) با آن آشنا شدیم، ایجاد نماییم.
  • در مرحله بعد باید به سراغ طراحی سایت زیبا با قالب گرافیکی مناسب و جذاب برویم، زیرا وب سایت در نمای اول حکم ویترین شرکت ما را دارد. و البته تمام نکات بهینه سازی سایت را در طراحی آن رعایت نماییم.
  • حالا باید محتوایی که قرار است به مشتری ارائه شود در وب سایت به صورت روزانه ثبت نماییم. مهمترین نکته در ثبت محتوای وب سایت، ثبت کلماتی می باشد که زمینه کاری ما حول آن کلمات می چرخد. در مبحث بهینه سازی سایت می توانیم با این موارد آشنا شویم. در بهینه سازی سایت هم طراحی مناسب نیاز می باشد و هم  محتوای مناسب، به این بحث سئو نیز گفته می شود.

بعد از انجام دادن این مراحل باید بتوانیم توسط تبلیغات و محتوا و دریافت اعلائم و نشانه های معتبر مانند e نماد(ای نماد) اعتماد مشتریان خود را جلب نماییم.

نکته بعد ایجاد یک راه آسان برای پرداخت الکترونیک می باشد، این کار نیز می تواند تاثیر زیادی در انتخاب وب سایت ما به عنوان فروشگاه اینترنتی برای مشتریان باشد.

در آخر هم باید بتوانیم تبلیغات خود را در بیشترین حد ممکن در سراسر جهان انجام دهیم و نام برند و شرکت خود را از طریق نت جهانی کنیم. زیرا تجارت الکترونیک دیگر محدودیت جغرافیایی ندارد و بازار ما می تواند جهانی باشد. گرچه برای این امر باید زیرساخت ها آن را نیز دارا باشیم و شرکت دارای امور بین الملل و متخصصان ارتباطات خارجی باشد. همچنین محصولات ما نیز باید توانایی جهانی شدن را نیز داشته باشد.

 

قواعد اصولی برای جذب کاربر در طراحی سایت
اگر می خواهید یک سایت بسیار جذاب طراحی کنید و مدیر یک سایت با ارزش شوید باید به دقت نکاتی را رعایت کنید. سایت هایی که به دلایل مختلفی با موضوعات متنوعی محبوب می شوند هر کدام ویژگی های خاصی دارند و البته همه از یک اصول خاص پیروی می کنند.

اما خوب است قبل از هر چیز شما برای راه اندازی سایتتان به چند سوالی که از طرف کاربر پیش می آید پیش از هر چیز فکر کنید و به آن ها پاسخ دهید! پاسخ این سوال ها می تواند به بهترین شکل به شما کمک کند تا گام های بعدی برای ارتقای سایت را بلند تر بردارید و محکم تر بر زمین بگذارید.

سوال ها به تریتب زیر است:

سایت مورد نظر تا چه اندازه معتبر است؟
سایت به چه اندازه قابل اعتماد است؟
شرکت پشتیبانی این سایت چگونه شرکت است؟
آیا سایت ثبات دارد؟
آیا این سایت برای من ساخته شده ؟
استقبال از من در سایت چگونه است؟
تمام این سوالات می تواند جهت گیری شما در ساختار سایت را تغییر دهد پس باید در کمال صداقت و مطالعه به این سوال ها پاسخ بدهید!

اما نکات دیگری هم هست که باید حین طراحی به آن ها توجه داشته باشید:

 

رنگ سایت را اصولی انتخاب کنید

باید توجه داشته باشید که رنگ بندی و گرافیک سایت به جهات بسیاری می تواند روی کاربر تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد. رنگ بندی ها بر اساس نکات زیادی مثل قشر مخاطب سایت، سن مخاطبین، فرهنگ ملل، اقبال عمومی، و… انتخاب شود. اقبال عمومی بدین معناست که عموما در کشورهای خارجی سایت های بدون گرافیک بیشتر استقبال می شود اما مردم ایران به سایت های رنگارنگ با رنگ های شاد بیشتر علاقه نشان می دهند. پس شما باید به طور بسیار علمی کاربرانتان را روانشناسی کنید و از رنگ های مورد نظر استفاده کنید.

به عنوان مثال برای نوجوان ها که یک سایت پرورشی در حال راه اندازی است، باید از رنگ های شاد و در سه الی 4 رنگ متفاوت بهره برد. می توانید به وب سایت های موفق در حوزه خود نگاه کنید و از آن ها ایده بگیرید.

 

 

 

 

به نکات ریزش یا بارش کاربر در سایت توجه کنید

وقتی یک سایت در حال راه اندازی است آیتم های زیادی هستند که می تواند کاربران را به سایت جذب کند و البته دفع کند. باید مورد بررسی قرار دهید که کاربران هدف شما به چه چیزهایی علاقه دارند یا استانداردها را مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثالی گیرا به این نکته توجه کنید که پس زمینه های متحرک می تواند هم حجم زیادی مصرف کند و هم موجب دیر لود شدن سایت بشود اما ممکن است برای کودکان جذاب و تحرک آور باشد پس مستلزم هزینه های بیشتری هستید که بتواند روند بهینه بودن سایت را از بین نبرد.

آیتم هایی که می تواند روی سئو و بهینه بودن سایت اثر داشته باشد المان های صفحه اصلی، سرعت لود سایت، حجم گرافیک ها، فایل های بکار رفته در قالب مثل فلش و … می باشد. اما به طور کلی توصیه می شود که سایت هایتان را با فلش طراحی نکنید و از ارائه صفحات ورودی و یا INTRO جدا خود داری کنید و تا حد امکان از پس زمینه استفاد نکنید ( البته پس زمینه متحرک )

 

حروف چینی سایت و محتوا را مد نظر داشته باشید

استفاده از فونت ها هم به قشر خاصی بر می گردد هر چند از نظر اصولی باید یک سری فونت های خاص ارائه دهید که با همه مرورگر ها هم خوانی دارد ( مثل تاهوما) ولی باید توجه داشته باشید که بسیاری از کاربران، با فونت ها و اندازه های مختلفی سرو کار دارند. اگر سایت شما برای افراد مسن طراحی شده است باید توجه کنید که فونت عادی چشم کم بینای برخی از بزرگان را اذیت خواهد کرد. تلفیق رنگ ها با فونت ها نباید طوری باشد که حالت زدگی بوجود آورد. برای بچه ها و نوجوانان بهتر است از فونت های بچه گانه تر استفاده کرد تا بتوان از حالت رسمی در آمد و آن ها را جذب کرد.

 

در همین راستا گروه طراحی سایت هفت ستاره با استفاده از تجارب بسیاردر زمینه طراحی سایت میتواند در این عرصه بسیار عالی بدرخشد که نمونه کارهاگویای کیفیت بالا وسرعت فوق العاده سایت های طراحی شده توسط گروه طراحی سایت هفت ستاره میباشد.

 

 

0%