1395/03/05 در ساعت 16:20:57

نماد اعتماد الکترونيکی (E Namad)

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران اقدام به اهداء نماد اعتماد الکترونیکی نموده است تا ضمن حمایت از کارآفرینان و کسب و کارهای اینترنتی، زمینه توسعه این بخش از اقتصاد را فراهم نماید.

نماد اعتماد الکترونيکی (E Namad)

نماد اعتماد الکترونيکی (E Namad)

تصور کنید یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرده و حال به فروش محصولات خود مشغول شده اید اما با وجود داشتن رتبه بالا در صفحات نتایج جستجو و حتی شمار بازدیدکنندگان بالا، فروش چندانی ندارید. مطمئنا به دنبال علت این امر خواهید گشت و ممکن است از بازدیدکنندگان نظرخواهی کنید و نهایتا به هیچ نتیجه ای دست پیدا نکنید. 

ما به شما می‎گوییم علت فروش پایین محصولات در فروشگاه اینترنتی، فقدان نماد اعتماد الکترونیکی یا (E Namad) است. این نماد از سوی وزارت بازرگانی به وب سایت‎ها‎یی اهدا می‎شود که در حوزه کسب و کار الکترونیکی فعالیت دارند و براساس قوانین کسب وکار آنلاین عمل می‎کنند. زمانی که کاربران اینترنتی قصد خرید آنلاین داشته باشند، به وب سایت‎ها‎یی مراجعه می‎کنند که در گوشه ای از آنها نماد الکترونیکی درج شده باشد. این نماد موجب جلب اعتماد بازدیدکننده به وب سایت می‎شود.

با ورود اینترنت به زندگی بشر و رونق کسب و کارهای اینترنتی شاهد ورود برخی جاعلان و افراد فریبکار در این حوزه بوده ایم. این افراد با فروش محصولات به دنیای اینترنت قدم می‎گذارند اما نهایتا اقدام به کلاهبرداری و سوء استفاده از خریداران و مصرف کنندگان می‎نمایند. این امر موجب شده تا بسیاری از مشتریان اینترنتی نسبت به وب سایت‎ها‎ و فروشگاه‎ها‎ی آنلاین بدبین شوند. نتیجه این امر کاهش فروش اینترنتی و رکود در کسب و کارهای آنلاین است.

 به همین دلیل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران اقدام به اهداء نماد اعتماد الکترونیکی نموده است تا ضمن حمایت از کارآفرینان و کسب و کارهای اینترنتی، زمینه توسعه این بخش از اقتصاد را فراهم نماید.

 

انواع نماد اعتماد الکترونیکی

نماد الکترونیکی به سه نوع موقت، تک ستاره و 2 ستاره تقسیم می‎شوند که هر یک ویژگی‎ها‎ی منحصر به فرد خود را دارند. اخذ این نمادها مستلزم انطباق آنها با فروشگاه اینترنتی است. هنگامی که متقاضیان درخواست خود را جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ارائه می‎دهند، درخواست آنها مورد ارزیابی و بررسی قرار می‎گیرد. پس از تایید حوزه فعالیت فروشگاه، نماد موقت به آن اهدا و در صورت انطباق بیشتر معیارها، نماد تک ستاره و سپس 2 ستاره به فروشگاه اینترنتی داده می‎شود. نماد اعتماد الکترونیکی یک سال اعتبار دارد.

 • معیارهای ارزیابی جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی
 • به منظور صدور نماد اعتماد الکترونیکی معیارهای زیر مد نظر مسئولین و دستگاه اجرایی ذیربط قرار می‎گیرد:
 • انطباق اطلاعات کالا و خدمات از نظر صحت و درستی آنها
 • بررسی ضمانت نامه‎ها‎ و گارانتی محصولات و خدمات پس از فروش
 • تعهد مالک کسب و کار برای پذیرش روند برگرداندن كالا و پس دادن پول مشتریان
 • دریافت اطلاعات کامل مالک کسب و کار اعم از اطلاعات هویتی به همراه آدرس محل سکونت

لازم به ذکر است که اطلاعات شخصی و مالی، مالکان کسب و کارهای اینترنتی در نزد مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران امانت است و به هیچ عنوان منتشر نمی شود. امنیت سایت توسط موسسه و مرکز ملی اعتماد مورد بررسی و نهایتا نماد اعتماد الکترونیکی به آن اهدا می‎شود.

 

مزایای اعطای نماد اعتماد الکترونیکی

اعطای نماد اعتماد الكترونیكی با هدف قانونمند كردن و سازماندهی فعالیت‎ها‎ی اینترنتی صورت می‎گیرد که به صورت یک علامت قسمت بالای وب سایتها درج می‎شود و نشان از تایید فعالیت آنان دارد. براساس تحقیقات صورت گرفته، تائید کسب و کار اینترنتی توسط یك موسسه و مركز ثالث، تاثیر زیادی بر جلب اعتماد خریداران دارد. با حمایت یک مرجع رسمی و دولتی از کسب و کارهای اینترنتی، خریدار در ارائه اطلاعات حساب خود احساس امنیت بیشتر دارد و در صورتی که در ارائه اطلاعات وی سوء استفاده شود، می‎تواند به مراجع قانونی مراجعه و شکایت خود را ارائه دهد.

 • شرایط اخذ نماد اعتماد الکترونیکی
 • داشتن فروشگاه اینترنتی و یا سایت‎ها‎یی که در زمینه خرید و فروش فعالیت دازند.
 • شرکت‎ها‎ی که ثبت شده و دارای اعتبار قانونی هستند.
 • قراردادن دامنه سایت در اختیار شرکت یا مالک شرکت الزامی است.
 • ارائه گواهینامه ssl ضرورت دارد.
نظر جدید
شما هم نظر دهید:
شرکت تجارت پرشیا