بازاریابی محتوا چیست؟

1398/06/27 در ساعت 14:52:00

عمل جذب مخاطب و تبدیل کردن آن به مشتری با کمک محتوا را بازاریابی محتوا می گویند

بازاریابی محتوا چیست؟


مهم ترین گام در پیروزی یک کسب و کار آنلاین محتوای آن می باشد، حال می تواند به روش های مختلفی از قبیل وب سایت، اپلیکیشن و یا کانال های شبکه های اجتماعی مورد دسترسی قرار بگیرند.
اگر شخصی می خواهد بدون قرار دادن محتوا در کسب و کار خود به پیروزی برسد پس همان بهتر است که وارد رقابت نشود زیرا عملا قرار ندادن محتوا در سایت با وجود نداشتن وب سایت تفاوتی نمی کند. 
با این حال امروزه رقابت بر سر محتوا است و هر برند یا کسب و کاری که محتوای خوب و با کیفیتی ارائه دهد قطعا می تواند به پیروزی برسد.
در ادامه می خواهیم تعاریف و نمونه هایی از بازاریابی محتوا را به شما نشان دهیم.

بازاریابی محتوا به چه معنا است؟


عمل جذب مخاطب و تبدیل کردن آن به مشتری با کمک محتوا را بازاریابی محتوا یا content marketing می گویند.
اما ممکن است پیش خودتان این سوال را بپرسید که استراتژی محتوا چیست؟
در پاسخ باید گفت که در بازاریابی محتوا نیاز مخاطبین مورد شناسایی قرار می گیرد و سپس رفع می شود اما این که چگونه این عمل از ابتدا می خواهد انجام شود بسیار حائز اهمیت است.
 توجه داشته باشید که در بازاریابی محتوا، محتوای تولید شده باید هدفی را در بر داشته باشد.
با این حال می توان این گونه استدلال کرد تنها خواسته بازاریابی محتوا، تولید محتوایی صرفا برای افزایش ترافیک سایت نیست بلکه در آن به معرفی خدمات و محصولاتشان می پردازند.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا بر چه اصولی است؟


پیش خودتان فرض کنید که دارای فروشگاه اینترنتی هستید و می خواهید بازاریابی محتوا را برای آن انجام دهید بر همین اساس مراحل و اصول زیر را انجام دهید.

گام اول_ به هیچ عنوان تبلیغ نکنید.

توجه کنید که در بازاریابی محتوا، محتوای تولید شده به هیچ عنوان رنگ و بویی از تبلیغات نداشته باشد زیرا این دو مقوله کاملا با یکدیگر متفاوت هستند.
با این حال کاربر و بازدید کننده نباید این احساس را کند که شما با مقاله و محتوای تولید شده قصد فروش کالا یا محصولاتتان را دارید.


گام دوم_ منطقی باشید


هنگام تولید محتوایتان سعی کنید اطلاعات کافی از خدمات و محصولاتتان بدست آورید و بعد آن ها را بنویسید. 
توجه کنید که نباید مثل یک فروشنده ای باشید که می خواهد هرطور شده محول خودش را به مشتری بفروشد بلکه سعی کنید بی طرفانه بنویسید تا مخاطب بتواند از هر جانبی اطلاعات کسب کند و به شما اعتماد کند زیرا با به وجود آمدن این اطمینان دیگر شما می توانید خدمات و محصولات خودتان را عرضه کنید.


گام سوم_حرفه ای بنویسید 


در ابتدا سعی کنید که ساده بنویسید به این معنا که نوشته و یا محتوای شما برای کاربران قابل فهم و درک باشد اما در کنار این سادگی محتوای شما باید از یک نگارش خوب و حرفه ای برخوردار باشد زیرا یک اشتباه در نوشته شما می تواند دید مخاطب را به صورت کلی تغییر دهد.
از طرفی سعی کنید که محتوای کامل و جامعی را ارائه دهید زیرا در غیر اینصورت بازدید کننده ضمن بستن صفحه شما به سراغ یک وب سایت و برند دیگری می رود.

اصول بازاریابی محتوا


گام چهارم_ جمع بندی و نتیجه گیری کنید


در بازاریابی محتوا معمولا از یک جمع بندی استفاده می شود و به این روش است که باید خلاصه و چکیده ای از اطلاعات مهمی را که در محتوایتان به کار برده بودید را بنویسید و حتی خدمات و کالای مشترک را در آن ذکر کنید.

اهمیت بازاریابی محتوا در چیست؟

بسیاری از کسب و کارهای کوچک و حتی بزرگ هزینه هایی را می پردازند تا بتوانند دیده شوند اما باید توجه کنید که این گونه تبلیغات محدود می باشند و برای همیشه در دسترس نیستند.
از طرفی وقتی که شما به دنبال یک محصول یا خدماتی جهت رفع نیازتان باشید به دنبال گوگل می روید و آن را جستجو می کنید.
با این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که بازاریابی محتوا یک روش مقرون به صرفه و همیشگی است که نه احتیاج دارید پول زیادی را برای تبلیغات خرج کنید و نه این که خدمات شما به صورت موقت در معرض دید عموم قرار بگیرد و کاربر به راحتی می تواند با یک سرچ ساده ضمن مطالعه محتوایتان بخواهد از خدمات و محصولات شما بهره مند شود.

مزایایی بازاریابی محتوا

چند نکته کاربردی در بازاریابی محتوا 

  • هیچ وقت در بازاریابی محتوا انتظار نداشته باشید که با اولین مقالات یا سایر محتواها تولید شده خود بتوانید نتیجه خوبی را کسب کنید، بدانید که این روش یک پروسه زمان بر است و در این شرایط سعی کنید که نا امید نشوید و به راه خود ادامه دهید
  • یکی از کارهایی که برای به موفقیت رسیدن در بازاریابی محتوا باید انجام دهید این است که برای بازدیدکنندگان و مخاطبین خود ارزش قائل شوید و با آن ها تعامل داشته باشید مثلا در قسمت نظرسنجی یا توضیحات صفحه خود نظرات آن ها را مطالعه کنید و به آن ها پاسخ دهید.
  • کیفیت را مقدم بر کمیت بدانید مثلا اگر به بسیاری از صفحات اینستاگرامی دقت کرده باشید تعدادی از آن ها از ربات ها و بسیاری از روش های دیگر برای افزایش دنبال کنندگان خود استفاده می کنند اما با این کار تنها تعداد فالورها را افزایش می دهند دریغ از اینکه کامنت های خوبی از محتوای خود دریافت کنند. 

 
نویسنده : شاهین علیزاده


 

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%