طراحی سایت استاتیک

طراحی سایت استاتیک

 

تیم برنرز لی، مخترع وب، با برپایی یک سایت وب در اوت ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین سازندهٔ وب در تاریخ نگاشت. او در نخستین وب سایتش، از اَبَرمتن و پیوندی برای ایمیل (پست الکترونیک) استفاده کرده بود.

در آغاز، وب سایت‌ها با کُدهای ساده HTML نوشته می‌شدند، گونه‌ای از زبان نشانه‌گذاری که ساختار ساده‌ای به وب گاه‌ها می‌داد، شامل سرتیتر و پاراگراف، و توانایی پیوند دادن به آدرس‌های دیگر از طریق ابرپیوند. در مقایسه با روش‌های دیگر، این راه تازه و متفاوتی بود که کاربران به سادگی می‌توانستند با یک مرورگر، صفحه‌های پیوند خورده را باز کنند.

با پیشرفت وب و هنر طراحی آن، زبان کُد نویسی اش، اَبَرمتن یا اچ تی ام ال، پیچیده‌تر و پرانعطاف تر شد. ابزاری مانند جدول‌ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده‌ای بودند، بزودی مورد استفاده نادرست، برای چیدمان‌های پنهان در صفحه‌های وب قرار گرفتند. با پیدایش الگوهای آبشاری وب یا «CSS»، روش نادرست طراحی با جدول‌های پنهان در صفحه از گردونه خارج، و بجای آن استفاده مناسب از زبان کمکی «CSS» جایگزین شد.

فناوری‌های یکپارچه سازی پایگاه داده (Database)، مانند زبان‌های کُدنویسی سمت سرور (Server-Side Scripting) مانند CGI، PHP، ASP. NET، ASP، JSP و ColdFusion، و استانداردهای طراحی مدرن با الگوها (CSS)، ساختار وب سایت‌ها را باز هم تغییر داده و آنرا پیشرفته تر کرده‌اند.

همچنین با آمدن نگاره‌های جاندار و فناوری‌های پویانمایی به صفحه‌ها، مانند فلَش (Flash)، چهره وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی‌های تازه به سازندگان رسانه و طراح‌های وب داده شد.

وبسایت یا تارنما مجموعه‌ای از فایل‌های مختلف اعم از تصاویر، متون و یا فایل‌های برنامه نویسی شده است که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده‌اند. این فایلها روی یک کامپیوتر «میزبان» یا «سرور» قرار می‌گیرند و با یک نام دامنه مشترک فراخوانی می‌شوند.

 

 

انواع سایت
سایت‌ها بر اساس کاربرد و نوع برنامه نویسی به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارت است از:


سایت‌های ثابت (Static Website):

این سایت‌ها یکبار طراحی می‌شوند و اطلاعات مورد نیاز در داخل آن‌ها قرار می‌گیرد و پس از آن برای تغییر در آن‌ها نیاز به یک طراح حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای سایت است. زبان برنامه نویسی اینگونه از سایتها غالباً HTML و Java Script هستند که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز بهره گرفته می‌شود. این نوع دسته از وب سایت‌ها به صورت HTML ساده طراحی می‌شوند.

از آنجا که حجم کمتری از کد در طراحی سایت‌های ثابت استفاده می‌شود سرعت بارگذاری (Loading) بالایی دارند. علاوه براین کاهش حجم کدها که باعث خوانایی بیشتر سایت توسط ربات‌های جستجوگر می‌شود از یک سو و کاهش زمان بارگذاری از سوی دیگر سبب بهتر شدن وضعیت آن‌ها از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو یا همان «رنکینگ» می‌شود. سایتهای ثابت قیمت طراحی پایین‌تری را نیز عمدتاً نسبت به سایر سایت‌ها دارند.

عدم امکان ایجاد تغییر در این نوع از سایت‌ها توسط افراد عادی علاوه بر افزایش امنیت سبب بهره مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می‌شود چرا که همه چیز ثابت است از جمله متون و اندازه تصاویر و همچنین همه عناصر مکان مشخص و ثابتی را دارند در نتیجه می‌توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزاء بهترین تصمیم را گرفت.

اما از طرفی نیز عدم امکان ایجاد تغییرات توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروز رسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت سلب شود.

نکته: سایتهای ثابت (Static) برای افراد، شرکتها و سازمان‌هایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای سایت هستند.

 

سایتهای پویا (Dynamic Website):

محتوای سایتهای داینامیک بعد از طراحی توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه نویسی وبسایتهای پویا می‌تواند براساس نیاز متفاوت باشد اما عمدتاً از زبانهای ASP، ASP.Net و Php استفاده می‌شود و از زبانهای کمکی CSS و Silver light و یا Ajax برای ایجاد قابلیتهای ویژه نیز بهره گرفته می‌شود.

در اینگونه از سایتها ابتدا اسکلت سایت توسط طراح ایجاد می‌شود و سپس محتوا توسط مدیران سایت‌ها تغییر می‌کند مانند فرم قراردادی که یکبار توسط فردی ایجاد می‌شود و توسط افراد دیگری بارها تکمیل می‌شود، از این رو طراح نسبت به محل قرار گرفتن و اندازه دقیق متون و تصاویر و سایر عناصری که بعداً توسط مدیران سایتها تغییر می‌کند اطلاع ندارد بنابر این چاره‌ای ندارد جز اینکه همه حالات را در نظر بگیرد و اینکار سبب می‌شود تاحدودی از گرافیک و جلوه سایت کاسته شود.

یکی از مزیت‌های سایت‌های داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحات و غیره وجود ندارد.

با توجه به اینکه در سایت‌های پویا از زبانهای برنامه نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در آن‌ها قابل ایجاد است مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرم‌ها و جستجوهای پیچیده.

استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری سایت و امتیاز آن در موتورهای جستجو می‌شود.

نکته: سایتهای پویا برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند.

 

 

 

 


پرتال‌ها (Portal):

پرتال‌ها سایت‌های پویای جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می‌کنند به عبارت دیگر مجموع چند سایت پویا که برای رسیدن به هدفی خاص در کنار هم قرار گرفته‌اند را می‌توان پرتال نامید. به عنوان مثال پرتال خبری می‌تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضو گیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظر سنجی و ... را در اختیار مدیران آن قرار دهد.

تمام ویژگی‌های یک سایت پویا می‌تواند در یک پرتال نیز صدق کند.

نکته: معمولاً پرتال‌ها توسط سازمانها، گروه‌ها و شرکت‌ها خریداری می‌شوند. به دلیل نیاز به بروز رسانی بخش‌های مختلف اداره آنها توسط یک فرد بسیار مشکل است مگر آنکه به چشم یک کار حداقل پاره وقت به آن نگاه شود.

سایت‌های متحرک استاتیک و نیمه داینامیک (Static and Dynamic Flash Website): سایت‌های فلش یا متحرک دو نوع استاتیک و نیمه داینامیک هستند و توسط نرم‌افزارهای خاصی ایجاد می‌شوند در برخی موارد از XML یا Action Script برای ایجاد قابلیت‌های تغییر یا هوشمندی در این سایت‌ها بهره گرفته می‌شود.

به طور کلی سایتهای فلش ثابت (استاتیک) غیرقابل تغییر می‌باشند و مانند سایتهای ثابت یکبار توسط طراح ایجاد می‌شوند و برای تغییر آن نیاز است تا افراد به صورت حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای از دانش طراحی فلش برخوردار باشند.

اما سایت‌های فلش نیمه داینامیک یا نیمه پویا مانند سایت‌های پویا عمل می‌کند و قابل تغییر هستند اما تغییر در آن‌ها به سادگی سایت‌های پویا نیست و وسعت ایجاد تغییرات نیز بسیار محدودتر است.

از مزیتهای وب سایتهای فلش جذابیت آنهاست. گرافیک زیبا و انیمیشن‌های جذاب. اما از معایب عمده آن‌ها می‌توان به عدم خوانده شدن اطلاعات موجود در آنها توسط رباتهای جستجوگر و عمدتاً سرعت بسیار پایین بارگذاری اشاره کرد.

نکته: سایت‌های فلش برای افراد و گروه‌ها یا شرکت‌ها و سازمانهایی مناسب است که نیاز به تبلیغات ندارند و عموم کاربران با آنها آشنا هستند مانند خوانندگان، سیاست مداران، بازیگران و گروه‌های موسیقی، هتلهای معروف، مکانهای توریستی.


سایت‌های مجهز به سیستم مدیریت محتوا (Content Management Systems):

سایت‌های مجهز به سیستم مدیریت محتوا که در اصطلاح به CMS که مخفف Content Management System است مشهورند، وبسایت‌هایی از نوع پرتال‌ها یا سایت‌های پویا هستند که برای مصارف خاص توسط طراحان حرفه‌ای و یا شرکتهای طراحی حرفه‌ای ایجاد می‌شوند.

تمام مزایا و معایب مربوط به سایتهای پویا در مورد سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا صدق می‌کند.

البته در نظر داشته باشید که سایتهای پویا و پرتالها نیز مجهز به سیستم مدیریت محتوا هستند اما آنچه که در CMSها متفاوت است طراحی آنها و سیستمهای مدیریت محتوای آنها برای مصارف خاص است.

از مزایای سیستمهای مدیریت محتوا نسبت به سایر سایتهای داینامیک می‌توان به آماده بودن و جامع بودن آنها اشاره کرد. از این رو اغلب اینگونه از سایتها در کمتر از ۳ روز کاری قابل نصب و استفاده هستند.

طراحی سایت‌های CMS مانند یک خط تولید محصول است و از آنجا که طراح باید نمونه‌های محدودی را به صورت انبوه تولید کند سعی در رعایت تمام اصول امنیتی، گرافیکی، موارد مربوط به رنکینگ و امتیاز موتورهای جستجو و سایر موارد مؤثر می‌کند.

با توجه به مزیت‌های آنها به تمامی افراد، سازمان‌ها و شرکتهایی که شرایط داشتن سایت‌های داینامیک را دارند توصیه می‌شود تا ابتدا به دنبال سیستم‌های مدیریت محتوای مخصوص به کار خود بگردند و در صورتی که پیدا نشد به طراحی سایت‌های پویا روی بیاورند.

 

طراحی سایت استاتیک (ایستا-ثابت) 

طراحی وب سایت و ساختن سایت بصورت استاتیک ( ایستا ) و در واقع وب سایت های استاتیک (ایستا-ثابت) سایت هایی هستند که همانطور که از آن پیداست بطور ثابت بوده و شامل چند صفحه محدود با محتوای متنی و تصویری ثابتی می باشند. یعنی وب سایت های استاتیک (ایستا-ثابت) شامل چند صفحه ثابت بوده و قابلیت تعامل و انجام امور اتوماتیک مانند ثبت نام اعضا ، نظرسنجی و... را ندارد و صرفا بمنظور چند صفحه اطلاع رسانی در مورد وب سایت می باشد. 
طراحی سایت و ساختن سایت به روش استاتیک (ایستا) معمولا برای وب سایت هایی مناسب است که مطالب و اخبار چندانی نداشته و شامل چند صفحه محدود برای اطلاع رسانی در باره فعالیت ، شخصیت یا شرکت خاصی می باشد و نیازی به امور اتوماتیک و بروز رسانی های مکرر ندارند. 

 

 

ویژگی های اصلی وب سایت استاتیک عبارتند از:
● طراحی آسان : برای طراحی سایت های استاتیک تخصص خاصی لازم نیست و بوسیله آموزش طراحی سایت و ساختن وب سایت استاتیک می توانید طراحی نمایید. 
● هزینه بسیار پایین طراحی سایت به این روش: زیرا فقط نیاز به هاست و دامنه دارد 
● نیاز به فضای هاست پایین تر و طبعا هزینه هاست پایین تر نسبت به سایت های دیگر 
● دارای تعداد صفحات محدود : غالبا تعداد صفحات این نوع سایت ها بین 5 الی 10 صفحه است البته می تواند بیشتر هم باشد.
 
تذکر: طراحی این نوع سایت ها تخصص خاصی لازم نداشته و تقریبا راحت است. آموزش طراحی سایت و ساختن وب سایت استاتیک که از سوی شرکت به کلیه کاربران ارائه می شود می تواند راهنمای کاملی برای ساختن سایت و طراحی وب سایت به روش استاتیک برای شما باشد. به همین دلیل تعرفه و قیمت طراحی سایت استاتیک از سایت داینامیک کمتر می باشد .
 
آموزش طراحی و ساختن سایت ، نحوه ساختن و طراحی سایت استاتیک قطعا نحوه ساختن سایت و طراحی وب سایت یکی از اصلی ترین دغدغه های اکثر افرادی است که می خواهند وب سایت برای اهداف خود ساخته و راه اندازی نمایند. البته همانطور که قبلا در موارد قبلی بطور کامل اشاره شد ابتدا باید توجه نمود که چه نوع سایتی می خواهید ساخته و طراحی نمایید. بر طبق موارد گفته شده در موضوعات بالا ، مسلما استحضار دارید که ساختن وب سایت و طراحی سایت در کل بر دو نوع کلی استوار است:

1 - طراحی سایت بصورت استاتیک (ایستا )

2 - طراحی سایت بصورت داینامیک ( پویا ). 
در این میان مسئله اصلی این است که باید بدانیم با توجه به اهداف سایت خود و مهمتر از همه بودجه در نظر گرفته شده برای طراحی سایت ، نوع ساختن و طراحی سایت خود را انتخاب نماییم. قطعا استحضار دارید که طراحی وب سایت بصورت استاتیک دارای هزینه بمراتب کمتری نسبت طراحی وب سایت بصورت داینامیک است. زیرا در طراحی سایت بصورت داینامیک ( پویا ) باید برنامه نویسی پیشرفته تحت وب انجام گیرد تا وب سایت مربوطه قابلیت داینامیک ( پویا ) داشته باشد یعنی به اصطلاح زنده و پویا بوده و بتواند کارهای اتوماتیکی نظیر ثبت نام در سایت ، مدیریت اعضای وب سایت ، ارتباطات داخلی وب سایت و بسیار کارهای خودکار دیگر را بدون نیاز به دخالت انسانی انجام دهد و تعامل کاملا اتوماتیک با کاربران وب سایت داشته باشد. 

بر اساس این توضیحات ساختن و طراحی وب سایت بصورت استاتیک بدلیل اینکه بدون دانش برنامه نویسی تحت وب هم می توان طراحی وب سایت خود را انجام داد دارای هزینه پایین تری بوده و افراد عادی نیز می توانند به این روش سایت خود را ساخته و طراحی نمایند. 

ساختن سایت و طراحی وب سایت بصورت استاتیک ( ایستا ) به صورت های متفاوت قابل انجام است و نرم افزارهای متفاوتی هم برای طراحی صفحات سایت بصورت استاتیک ( ایستا ) در پهنه وب وجود دارد. توجه نمایید که در ساختن سایت و طراحی وب سایت بصورت استاتیک تمرکز کلی روی طراحی چند صفحه اصلی وب سایت بصورت html و سپس ارسال آن به هاست وب سایت می باشد تا سایت راه اندازی شود. 
برنامه های مختلفی برای طراحی صفحات استاتیک html وجود دارد مانند برنامه های معروف در این زمینه MicroSoft FrontPage و Adobe DreamWeaver. البته از بین این دو ، نرم افزار MicroSoft FrontPage بدلیل اینکه جزئی از مجموعه نرم افزاری آفیس می باشد دارای سهولت کاری بالاتری می باشد و و کار با آن مانند دیگر نرم افزارهای مجموعه آفیس بسیار راحت می باشد. بنابراین آموزش ساختن سایت و طراحی سایت و طراحی صفحات استاتیک html را بر طبق این نرم افزار آموزش می دهیم.
 

طراحی سایت و ساختن سایت ( بصورت استاتیک ): 
طراحی سایت و ساختن وب سایت (به روش استاتیک) دارای 5 مرحله کلی است و ما در اینجا قصد داریم طراحی وب سایت و ساختن سایت و صفحات مختلف سایت را در قالب همین پنج 5 مرحله به شما آموزش دهیم:
● مرحله اول ساختن سایت: ثبت دامنه سایت ( همان نام سایت ) 
● مرحله دوم ساختن سایت: ثبت فضای هاست برای سایت ( فضای اینترنتی لازم برای سایت ) 
● مرحله سوم ساخت وب سایت: طراحی و ساختن صفحات سایت با نرم افزار MicroSoft FrontPage 
● مرحله چهارم ساخت سایت: مدیریت و بخش بندی صفحات و فایلهای وب سایت 
● مرحله پنجم ساختن وب سایت: ارسال (آپلود) صفحات طراحی شده و فایلها به هاست سایت

 

1- مرحله اول طراحی و ساختن سایت : ثبت دامنه سایت ( همان نام سایت ) 
برای ساختن سایت و طراحی وب سایت در ابتدا و قبل از هر کاری باید نامی برای سایت خود در نظر بگیرید که به این نام ، دامنه سایت یا دامین ( Domain ) گویند و شما باید در ابتدا این نام را در اینترنت به ثبت برسانید تا سایت شما در دنیای اینترنت تعریف شود. اما باید توجه داشته باشید که ثبت دامنه امری تخصصی بوده و باید این کار توسط شرکتی معتبر برای شما انجام گیرد. برای ثبت دامنه ( نام سایت) مورد نظر خود به بخش ثبت دامنه مراجعه نموده و نام مورد نظر خود را جستجو نموده و نامی که قابل ثبت باشد را به شرکت تهران وب سرویس سفارش دهید تا بنام شما ثبت گردد.

2- مرحله دوم طراحی و ساختن سایت : ثبت فضای هاست برای سایت (فضای اینترنتی سایت) 
پس از اینکه دامنه وب سایت خود را ثبت کردید و بهتر است بگوییم بهمراه ثبت دامنه وب سایت نیاز به ثبت هاست ( Host ) برای آن دارید. در واقع هاست و دامنه دو امر کاملا همراه و هم سطح هستند که باید هر دو با هم تهیه گردد تا طراحی وب سایت و فایلهای سایت بتواند روی آنها قرار گرفته و وب سایت مربوطه راه اندازی گردد. 
هر صفحه از سایت در واقع یک فایل است که ممکن است به فرمتهای گوناگون از قبیل html. و htm. و shtml. و php. و asp. و aspx. و cfm. و بسیاری فرمتهای دیگر باشد و در واقع مرورگر شما مثلا مرورگر اینترنت اکسپلورر این فایلها را از اینترنت و در واقع از فضای هاست مخصوص آن سایت مربوطه گرفته و برای شما نمایش می دهد. بنابراین هاست و دامنه وب سایت دو امر وابسته به هم هستند که باید بهمراه یکدیگر ثبت و خریداری گردند.

سوال کلیدی : چه مقدار فضای هاست برای سایت خود احتیاج دارم ؟! 
سوالی کلیدی و بسیار متداول که تقریبا برای همه افرادی که می خواهند وب سایت طراحی نمایند در ذهن آن وجود دارد. بطور خیلی خلاصه باید عرض کنیم که باید خیلی واقع گرایانه به این موضوع نگریست و بهترین راه این است قبل از تهیه با کارشناسان شرکت تماس گرفته و نوع موضوع سایت خود را با کارشناسان مطرح نموده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. ولی بطور خلاصه می توان گفت که برای سایت های شخصی معمولا بین 200 تا 300 مگابایت فضای هاست برای اکثر موارد کفایت می کند. برای سایتهای بزرگتر که تصاویر بسیار زیاد و کاربران بیشتر دارند باید به پلن های هاست بالاتر از 500 مگابایت فکر کنند. 


 

 

3- مرحله سوم طراحی و ساختن وب سایت : طراحی صفحات سایت با MicroSoft FrontPage 
سومین مرحله از مراحل ساختن سایت و طراحی وب سایت مرحله طراحی و ساخت صفحات وب سایت می باشد. پس حال نوبت به آن می رسد که صفحات وب سایت خود را به صورت ترکیبی از متنها و تصاویر و... ساخته و طراحی نمایید. بنا بر مطالب گفته شده در گزینه های قبلی برای طراحی وب سایت و ساختن صفحات html وب سایت نرم افزار Microsoft FrontPage بسیار مناسب است. 
روال کلی ما در طراحی صفحات وب سایت این است که برای ساختن سه صفحه اصلی یعنی "صفحه اصلی" و "صفحه درباره ما" و "صفحه تماس با ما" باید سه صفحه html با نامهای index.html بعنوان صفحه اصلی و about.html بعنوان صفحه در باره ما و contact.html بعنوان صفحه تماس با ما بسازیم. 
توجه مهم: نام صفحه اصلی سایت باید حتما index.html باشد وگرنه سایت شما بدرستی بارگزاری نمی گردد. 


4- مرحله چهارم طراحی و ساخت سایت : مدیریت و بخش بندی صفحات و فایلهای وب سایت 
در طراحی سایت و ساختن وب سایت چهارمین مرحله کلی از طراحی وب سایت مدیریت و برنامه ریزی درست صفحات طراحی شده می باشد. یعنی تا این مرحله شما هاست و دامنه سایت را تهیه نموده و طراحی صفحات اصلی سایت خود من جمله سه صفحه html با نامهای index.html بعنوان صفحه اصلی و about.html بعنوان صفحه در باره ما و contact.html بعنوان صفحه تماس با ما بوسیله نرم افزار MicroSoft FrontPage طراحی کرده اید. 

تذکر: نام صفحه اصلی سایت یعنی صفحه ای که بعنوان صفحه اصلی سایت خود می خواهید که با زدن نام سایت خود اول این صفحه نمایش داده شود را باید حتما index.html بگذارید وگرنه سایت شما بدرستی بارگزاری نمی گردد. البته نامهای دیگری هم امکان دارد ولی ممکن است سایت با مشکل روبرو شود.
 
بمنظور مدیریت بهتر صفحات دیگر سایت روی دسکتاپ ( Desktop ) کامپیوتر خود یک پوشه با نام Mysite ایجاد نمائید . شما باید تمامی فایلهای مربوط به سایت خود را در داخل این پوشه قرار دهید یعنی این پوشه باید در واقع حاوی تمامی فایلهای مربوط به سایت شما از جمله فایلهای html کلیه تصاویر و... باشد . در این حالت شما می توانید با نظم بیشتری کار کنید . این پوشه در واقع پوشه اصلی سایت شما می باشد. 

سوال کلیدی: لینک یک صفحه یا فایل از وب سایت به چه صورت است؟ 
این سوال در زمینه طراحی وب سایت و ساختن سایت معمولا در ذهن اکثر افرادی که می خواهند وب سایت طراحی نمایند وجود دارد. باید عرض کنیم که لینک در واقع برنامه نویسی یا چیز مجزا و ویژه ای نیست بلکه در واقع آدرس صفحه یا فایلی از وب سایت شماست که با نوشتن آن آدرس در مرورگر آن صفحه از وب سایت باز می شود و یا فایل خاصی از وب سایت دریافت می شود. 
بطور مثال ما طبق مراحل قبلی یک صفحه about.html بعنوان صفحه درباره ما برای وب سایت خود طراحی کرده و ذخیره کرده ایم. حال بر اساس مرحله پنجم که در آیتم بعدی عرض خواهیم کرد ، صفحه مربوطه را به هاست سایت خود ارسال می کنیم حال لینک یا همان آدرس این صفحه از وب سایت که در واقع یک فایل استاتیک html می باشد بصورت زیر خواهد بود: 
http://www.sitename.com/about.html 
این امر در مورد فایلهای داخل وب سایت هم به همین صورت است. مثلا لینک فایلی با نام catalog.pdf بصورت زیر در وب سایت می باشد: 
http://www.sitename.com/catalog.pdf

 

5- مرحله پنجم طراحی و ساختن سایت : ارسال (آپلود) صفحات طراحی شده به هاست سایت 
به آخرین مرحله طراحی سایت و ساختن وب سایت رسیدیم. در طراحی سایت و ساختن وب سایت (سایت استاتیک) پنجمین مرحله کلی از ساختن سایت و طراحی وب سایت ، ارسال (آپلود) صفحات طراحی شده و فایل های وب سایت به هاست وب سایت می باشد. یعنی تا این مرحله شما هاست و دامنه سایت را تهیه نموده و طراحی صفحات وب سایت خود را انجام داده اید و کلیه صفحات و فایلهای وب سایت خود را بصورتی درست مدیریت نموده اید. حال باید از طریق مشخصات FTP هاست سایت خود این صفحات و فایلهای سایت را به هاست سایت خود بفرستید تا سایت شما با طراحی صورت گرفته توسط شما بارگزاری شود. 
 

تعریف سایت استاتیک

سایت های استاتیک از اولین سایت هایی بود که طراحی شد. در وب سایت های استاتیک اطلاعات و محتویات وب سایت یکبار جمع آوری و طراحی می شود. تغییر در آنها باید توسط طراح وب سایت انجام گیرد. ویرایش سایت مورد نظر مشتری باید به گونه ای باشد که تغییراتی در ساختار سایت به وجود نیاورد. وب سایت استاتیک بیشتر برای شرکت هایی که قصد حضور در اینترنت را دارند و تغییر در وب سایت آنها به چند مورد در ماه محدود می شود، مناسب است.

معمولا این روش طراحی سایت و بهینه سازی سایت از نظر اقتصادی هزینه اولیه پائین تری نسبت به روش های دیگر طراحی وب سایت دارد. در این سایت کنترل پنلی وجود ندارد که بتوان با کمک آن سایت را مدیریت کرد و یا تغییراتی را در آن اعمال نمود. ویرایش سایت، ابتدا با توجه به ساختار طراحی شده برای صفحات و پس از هماهنگی های لازم، این اطلاعات توسط طراحان سایت قابل تغییر است. اگر تغییراتی را بخواهیم بر سایت استاتیک اعمال کنیم باید از طراح وب سایت کمک بگیریم. سایت استاتیک از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد، به دلیل اینکه نمی توان اطلاعاتی را به سایت افزود و اگر قرار به ویرایش سایت باشد باید طوری باشد که ساختار اصلی سایت تغییر نکند.

گروه طراحی سایت هفت ستاره انواع وب سایت تمام داینامیک را با طراحی و گرافیکی زیبا و امکانات کامل، طراحی و راه اندازی می نماید . گروه طراحی سایت هفت ستاره بعد از طراحی و آپلود سایت تمام داینامیک شما با همراهی وپشتیبانی قوی و24 ساعته در تمام لحظات باافتخاردر خدمت شماست .

تبدیل سایت استاتیک به داینامیک
تبدیل سایت استاتیک به داینامیک و برعکس ؛ به طور خلاصه، به سایتی که پنل مدیریتی نداشته باشد و یک فرد عادی نتواند آن را مدیریت کند (مطلبی داخل آن قرار دهد یا حذف کند)، سایت استاتیک می گویند و به سایتی که دارای پنل مدیریت محتوا باشد و مدیر سایت بتواند به راحتی درون آن مطلب و تصاویر دلخواه را قرار داده و ویرایش کند، سایت داینامیک یا پویا می گویند. اگر وب سایت شما استاتیک طراحی شده و برای هر تغییر در متن، مبلغی از شما دریافت می کنند، میتوانید با تبدیل سایت و حفظ ظاهر آن،سایت را داینامیک کرده و خودتان مدیر آن باشید تا در هر زمان که مایل بودید آن را ویرایش کنید. استدیو ایلیانا این مهم را به عهده گرفته و تضمین کننده کیفیت مطلوب و مورد رضایت شما است.

تفاوت سایت استاتیک با داینامیک چیست؟
1- اصولا سایتهای ایستا یا استاتیک، سایتهایی هستند که ضرورتی برای تغییر مداوم اطلاعات آنها احساس نمی شود. اینگونه وب سایت ها معمولا تنها جهت معرفی کاربرد دارند. عملیات به روز رسانی محتوای سایت به ندرت صورت می پذیرد و نیازی به ارائه خدمات به هر شکل به صورت آنلاین در اینگونه سایتها دیده نشده است. مسلما هزینه های  طراحی سایت برای اینگونه سایت ها کمتر از نوع دیگر است ولی در صورتی که بخواهید تغییری در وب سایت ایجاد کنید حتماً باید از طراح خود بخواهید این کار را برای شما انجام دهد چون وب سایت پنل مدیریتی ندارد. غالباً برای به روز رسانی از شما هزینه ای دریافت می شود.

2- در مقابل سایتهای پویا یا داینامیک، نیاز به تغییر مداوم اطلاعات و محتوا داشته و بنا به نیازمندی و کاربرد سایت، طراحی و توسعه می یابند. هزینه های طراحی سایت و نگهداری اینگونه وب سایت ها بیشتر از سایت های استاتیک بوده ولی هزینه های بعدی را در پی نخواهد داشت.

3- در این میان می توان به تقسیم بندی در حد وسط سایتهای پویا و سایتهای ایستا رسید، که می توان تحت عنوان سایتهای نیمه پویا به آنها اشاره داشت.
در سایتهای نیمه پویا ، ضرورتی جهت تغییر محتوا و اطلاعات سایت دیده نمی شود، منتهی ارائه خدماتی همچون امکان ارتباط با بینندگان از طریق فرم های خاص و یا ارائه خدمات و کالاهای ثابت از طریق وب سایت را می توان با برنامه نویسی بخشی از سایت فراهم نمود.

فایده سایت های استاتیک:
√ هزینه طراحی کم

 

 


 

معایب سایت های استاتیک:
√ هزینه های به روز رسانی وب سایت
√ نبود امکانات مدیریتی
√ لزوم ارتباط با طراح سایت جهت به روز رسانی
√ وقت گیر بودن اعمال تغییرات داخل سایت

فواید سایت های داینامیک:
√ بدون هزینه به روز رسانی
√ دارای پنل مدیریتی برای اعمال تغییرات توسط یک شخص با دانش معمولی
√ ایجاد بی نهایت صفحه، بی نهایت نوشته در سایت تنها با چند کلیک
√ حجم پائین دیتا خصوصاً برای سایت های بزرگ
√ امکان به روز رسانی 24 ساعته توسط شما
√ مدیریت سئوی قوی (برای بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو مثل گوگل، آپدیت شدن مداوم سایت لازم است. بنابراین وب سایتهای سئو، عموماً داینامیک طراحی می شوند.)

معایب سایت های داینامیک: (در صورت طراحی نادرست)
سوء استفاده های شرکت های طراح (به روز رسانی سیستم مدیریت محتوا، نصب سیستم جدیدتر و اعمال تغییرات می تواند یکی از دلایلی باشد که شرکت طراحی وب سایت پس از مدتی از شما تقاضای وجه کند! در صورتی که این موارد در قرارداد قید نشده باشد، انجام این اعمال کاملاً غیر انسانی است و از اخلاق کاری به دور است. بنابر این همواره سعی کنید در انتخاب شرکت طراحی وب سایت خود و قراردادی که امضا میکنید دقت داشته باشید و با یک فرد آگاه مشورت نمایید )

اماباتوجه به پیشرفت روز افزون علم گروه طراحی سایت هفت ستاره راه اندازی وب سایت های تمام داینامیک را برای انواع شرایط کاری به شما پیشنهاد میکند چراکه مزیتهای وب سایتهای تمام داینامیک بسیار عالی تر وبسیار کاربردی تر ازسایت های استاتیک هستند چراکه سایت شما ویترین کار شماست سپردن طراحی سایت تمام داینامیک شما به گروه طراحی سایت حرفه ای مانند گروه طراحی سایت هفت ستاره این رویا را برای شما محقق میکند. در این راستا گروه طراحی سایت هفت ستاره انواع وب سایت تمام داینامیک را باسرعت وکیفیتی بی نظیر و طراحی و گرافیکی زیبا و امکانات کامل، طراحی و راه اندازی می نماید .

گروه طراحی سایت هفت ستاره بعد از طراحی و آپلود سایت تمام داینامیک باهمراهی و پشتیبانی قوی و24 ساعته در هر شرایطی همراه ودر کنار شماست تا شما از کار کردن باسایت خود لذت ببرید وکیفیت وسرعت بالای سایت راحس کنید در همین راستا نمونه ای از سایتهای گروه طراحی سایت هفت ستاره گویای همین حرف است.

 

0%